Rekrutacja

CV jest jak poranna kawa…

Prędzej czy później przychodzi moment, kiedy musimy usiąść w fotelu i przeanalizować “co ja robiłem do tej pory?”. Po tej ciężkiej refleksji nadchodzi jeszcze gorszy moment – musimy przelać to na papier (coraz częściej PDF). I tu pojawiają się problemy…

 

Co to w ogóle znaczy dobre CV? 

Takie, które jest kolorowe? A może takie, w którym zamieścimy nasze najlepsze zdjęcie z prawego profilu? Albo po prostu trzeba wypisać wszystko – każdy jeden otrzymany dyplom, zaczynając od szkoły podstawowej po dziś dzień? Prawda jest taka, że w każdym z powyższych jest trochę racji. Sęk w tym, że sytuacja jest podobna do słodzenia kawy o poranku. Za dużo cukru – źle, ale za mało, też niedobrze. Dokładnie tak samo jest przy pisaniu Curriculum vitae.

To ile powinno być cukru w tej kawie?

Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z nas jest inny, każdy doświadczył czegoś szczególnego oraz każdy ma inną historię. Wierzcie mi, gdyby nie to, każdy rekruter po roku w HR rzuciłby tę pracę!

CV z perspektywy rekrutera. 

Z racji tego, że pracuję już krótką chwilę jako rekruter, czasem dostaję pytania „Stefan, jak to „idealne” CV ma wyglądać?”. Rozczaruję Cię – nie wiem. Nie mam zielonego pojęcia, jak wygląda idealne CV. Znam tylko termin skutecznego CV. I o nim będzie poniżej. Dobry życiorys dzieli się zaledwie na 3 części. Są to ważne kwestie, które mogą bezpośrednio wpłynąć na Twoje sukcesy rekrutacyjne, także uważaj 😉

Trzy krótkie kroki, które podniosą efektywność Twojego CV.

     1. Wyróżnij się!

Spokojnie, nie musisz być grafikiem 😉 Jest wiele różnych stron, na których możesz puścić wodze fantazji. Osobiście polecam canva.com – jest tam dużo gotowych oraz darmowych szablonów; możesz również postawić na coś swojego!

     2. Opisz siebie!

Bardzo często spotykam się wyłącznie z „suchymi” faktami. Robiłem to i to, przez tyle i tyle; tak nie może wyglądać twoje CV! Tak się składa, że obecnie odchodzimy od zwracania uwagi na same kompetencje. Lubisz biegać po górach albo grać na dudach? Nie bój się napisać o sobie. Daj znać o tym rekruterowi w swoim Curriculum Vitae!

     3. Dopasuj CV pod ofertę!

Skup się na kompetencjach, które są kluczowe dla roli, na którą aplikujesz. Chcąc objąć stanowisko stricte techniczne, skup się na rzeczach technicznych – nawet jeśli nie jesteś w czymś ekspertem warto zaznaczyć, że miałeś z czymś styczność. Starając się o stanowisko Wdrożeniowca systemu informatycznego ERP, nie warto rozpisywać się o doświadczeniu jakie zdobyłeś /-aś 4 lata temu jako praktykant /-ka wychowania fizycznego w jednej ze szkół podstawowych.

Już wiesz jak pisać CV, co dalej?

Teraz wygodnie usiądź w fotelu, weź do siebie powyższe podpunkty i ustaw aktywny profil w swoim telefonie! Na pewno dostaniesz telefon z zaproszeniem do procesu rekrutacji 😉

A jeśli chciałbyś rozwijać się w świecie ERP jako programista lub wdrożeniowiec, nie zwlekaj chwili dłużej, aplikuj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.