15 lipca 2021 | 0 komentarzy
Kogo najbardziej potrzeba do pracy w ERP?
Bardzo ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w którym z obszarów systemów ERP jest największe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów. Tak jak w całym sektorze IT, tak też w dziedzinie ERP brakuje rąk do pracy i trend ten jest zauważalny od dobrych kilku lat.
Doświadczony specjalista w cenie
Firmy rywalizują między sobą o pracownika, wprowadzając coraz bardziej wyszukane i atrakcyjne benefity, tym samym stale polepszając warunki pracy w organizacji. Jak pokazują raporty płacowe, (w tym miejscu zapraszam do naszego „świeżego” raportu płacowego branży ERP) wynagrodzenie w całym sektorze ERP na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy wzrosło o kilka procent, co jest wynikiem niedoboru kandydatów i w dalszym ciągu funkcjonującego „rynku pracy kandydata”. Rynek pracy w dziedzinie systemów ERP w Polsce jest bardzo „chłonny”, a prognozuje się, że w najbliższych latach zapotrzebowanie na wykwalifikowanych konsultantów ERP będzie nadal rosło. Bez znaczenia, czy chodzi o obszar kadr i płac, finansów, logistyki, sprzedaży, czy produkcji – firmy potrzebują ludzi i odpowiedzią rynku musi być wyszkolenie większej liczby kandydatów.
Brak doświadczenia to nie problem
Częstym zjawiskiem jakie obserwujemy jako rekruterzy, jest zatrudnianie przez firmy kandydatów z bardzo małym doświadczeniem lub całkowicie bez doświadczenia w pracy z systemami ERP. Przedsiębiorstwa, prowadząc swoje procesy rekrutacyjne bezskutecznie przez kilka miesięcy, decydują się na zatrudnienie ludzi dobrze rokujących do kompletnego przyuczenia w zawodzie konsultanta ERP. Pierwszym czynnikiem branym pod uwagę przy zatrudnianiu osób bez doświadczenia są właśnie zdobyte dotychczas umiejętności i wiedza techniczna w wyżej wymienionych obszarach. Na drugim miejscu natomiast, wskazuje się umiejętność obsługi dowolnego systemu ERP. Ze względu na to, że coraz więcej przedsiębiorstw, a także mniejszych firm, korzysta z rozwiązań ERP, kandydaci na wstępie mogą pochwalić się znajomością pewnych funkcjonalności występujących w tych systemach, co już stanowi wartość dodaną przy ubieganiu się o stanowisko konsultanta ds. wdrożeń.
Branża IT – nadal pożądająca specjalistów i pożądana przez mniej doświadczonych kandydatów
Na koniec warto podkreślić, że praca z systemami ERP w roli np. konsultanta wdrożeniowego, wydaje się dla niedoświadczonych kandydatów całkiem interesująca, gdyż wiąże się ona z zatrudnieniem w sektorze branży IT – stanowiącym dla wielu obszarem, w którym warto pracować, bo oznacza dobre zarobki, ale i ciągłą możliwość rozwoju. Ofert pracy zarówno dla doświadczonych specjalistów jak i początkujących kandydatów jest coraz więcej, także każdy może znaleźć coś dopasowanego pod swoje umiejętności i oczekiwania.
Dodaj komentarz