Rekrutacja

Proces rekrutacyjny w PracBaza to budowanie długofalowych relacji

To nie będzie kolejny wpis z serii „czy warto korzystać z agencji rekrutacyjnej i dlaczego tak”. Sprawę postawimy jasno już na początku – odpowiedź brzmi oczywiście, że tak, w końcu jesteś na stronie, która zajmuje się rekrutowaniem pracowników na co dzień (◕‿◕✿)

 

Moim celem będzie jednak przedstawienie, co możesz dodatkowo uzyskać korzystając z usług i rozwiązań, jakie ma do zaoferowania PracBaza. Ze względu, że my jako PracBaza, specjalizujemy się w rekrutacjach dla kandydatów z doświadczeniem z obszaru systemów ERP, skoncentrujemy się na specyfice tej branży. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy lubi uczestniczyć zarówno w wieloetapowych procesach rekrutacyjnych jak i rozmowach. Dlatego też przy opracowywaniu i stałym udoskonalaniu naszych rozwiązań, zawsze na pierwszym miejscu stawiamy oczekiwania kandydata.

Co może dać agencja, czego nie dadzą ogłoszenia o pracę

Zaczniemy od pewnych truizmów, czyli przedstawienia w skrócie co ma do zaoferowania PracBaza. Mianowicie, z nami możesz być na bieżąco z rynkiem pracy – jeśli specjalizujesz się w systemach ERP, u nas masz dostęp do szeregu ofert pracy związanych wyłącznie z tym obszarem IT i co ważne – wszystko to co, powinno być w kręgu twoich zainteresowań zawodowych, znajdziesz w jednym miejscu. Nie musisz przeglądać dziesiątek stron z ogłoszeniami o pracę i wyszukiwać tych, które są do Ciebie dopasowane. Na naszej stronie posiadamy oferty pracy na różne stanowiska, ale zawsze dotyczące wyłącznie systemów ERP. Co to dokładnie oznacza?

Po pierwsze, rekrutacje przez nas prowadzone obejmują stanowiska takie jak: specjaliści konsultanci, młodsi wdrożeniowcy, programiści, administratorzy, bazodanowcy, handlowcy czy też project managerzy.

Po drugie, oferty pochodzą z różnych lokalizacji w Polsce, są związane z różnymi systemami ERP (zarówno polskimi jak i zagranicznymi) oraz dotyczą różnych modułów tych systemów (np. księgowości, kadr i płac, logistyki, produkcji). Możemy także zaproponować stanowiska oferowane przez wielu pracodawców – zróżnicowanych pod kątem tego, do czego wykorzystują systemy ERP. Wobec tego, współpracujemy zarówno z producentami systemów ERP, firmami wdrożeniowymi a także klientami końcowymi. Nasze oferty są więc unikalne i zróżnicowane na tyle, że każdy specjalista wdrożeniowiec jest w stanie znaleźć ofertę pracy dopasowaną do swoich indywidualnych potrzeb. 

Oszczędność czasu i bezcenna wiedza w cenie

Jeśli już trafisz na ofertę pracy agencji, tutaj zaczyna się dla Ciebie zupełnie nowa przygoda, można nawet stwierdzić, że wieloetapowa. ⛰️ Odpowiadając na ogłoszenie wyspecjalizowanej agencji, takiej jak PracBaza, pierwszym krokiem będzie przesłanie CV, czyli standardowa procedura. Jednak już na tym etapie chciałabym wskazać pewną różnicę w stosunku do aplikowania na ogłoszenia umieszczone na portalach pracy. Niektórzy kandydaci nie pamiętają, że aplikując na portalu z ogłoszeniami na ofertę danej firmy, CV powinno być dopasowane do tej konkretnej oferty. Co więcej, wymaga się, aby w klauzuli w CV, umieszczać nazwę firmy do której się aplikuje. To sprawia, że trzeba mieć czas na poprawianie i zapisywanie dokumentów aplikacyjnych za każdym razem, gdy wysyłamy gdzieś aplikację. Zdarza się, że duże firmy posiadają swoje własne strony, gdzie kandydat musi dosłownie przepisać swoje CV w przygotowane rubryki, co często wielu odstrasza i zniechęca do wzięcia udziału w rekrutacji. W dalszym ciągu można trafić na firmę, która wymaga przedstawienia listu motywacyjnego, co również niektórych kandydatów zraża.

Rekrutacja smart – działamy jak dobry system ERP

Współpracując z PracBaza, to my dobierzemy rekrutacje pod Twoje oczekiwania. Gdy otrzymamy Twoje CV, będziemy chcieli bliżej poznać Ciebie i Twoje aspiracje. Tutaj płynnie przejdziemy do drugiego etapu, czyli rozmowy z naszym konsultantem 360° (to nasi specjaliści od kontaktów zarówno z kandydatami jak i klientami). Co zyskujesz rozmawiając w procesie rekrutacji w pierwszej kolejności z konsultantem a nie bezpośrednio z przełożonym „w może przyszłej pracy?”.

Konsultant omawia z Tobą twoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe, wspólnie określacie poziom Twoich poszczególnych umiejętności, w przypadku obszaru systemów ERP – znajomość systemów i modułów, jak również języków programowania, jeśli jesteś programistą.

Poznajemy twoje oczekiwania wobec nowego stanowiska pracy i pracodawcy.

Określasz, jakie masz oczekiwania finansowe, preferowaną umowę, chęć pracy zdalnej i wszystko to, co jest dla Ciebie istotne, aby rozważyć zmianę obecnego zatrudnienia. To także moment, kiedy my korzystamy z naszej wiedzy i doświadczenia, służąc pomocą i doradzając w kwestiach zawodowych.

Od nas uzyskasz dodatkowe informacje o firmach do jakich rekrutujemy. Dostajesz do ręki narzędzie – w postaci możliwości zadawania wszelkich pytań, które my bezpośrednio skierujemy do pracodawcy. Jest to ważna kwestia, ponieważ często aplikując do danej firmy, nie wiadomo czego się spodziewać przed spotkaniem rekrutacyjnym, ponadto kandydaci dowiadują się o nurtujących ich kwestiach czasami dopiero na drugim i kolejnym etapie rekrutacji. Pamiętaj jednak, że to wyłącznie bezpośrednio od pracodawcy możesz uzyskać szczegóły o prowadzonych projektach. My mamy możliwość poinformować Cię o stosowanych technologiach czy narzędziach, czy z jakiego typu firmami i branżami dany pracodawca współpracuje. 

Staramy się, aby przy każdym ogłoszeniu, które umieszczamy, znajdowały się widełki wynagrodzenia.

Służymy także pomocą przy negocjacjach z pracodawcą. Jesteśmy dla Ciebie pośrednikiem w tych kontaktach. 

Wiemy, że przeglądanie ogłoszeń o pracę nie jest czynnością, która jest miła, łatwa i przyjemna, dlatego PracBaza wyszła z inicjatywą stworzenia narzędzia, które można określić jako oferty dla pracodawców. (•ิ_•ิ)? Tak, Twoje CV jako anonimowy profil, może trafić do naszej bazy CVBlinders, gdzie to pracodawcy proponują pracę, a nie kandydat aplikuje na ogłoszenia. Sprawdź szczegóły: CVBlinders

Odcienie szarości wśród kolorów

Nam, jako agencji zależy na naszych kandydatach, to z nimi kontaktujemy się i współpracujemy każdego dnia. Z tego też względu, należy przedstawić sytuacje, które nie są pożądane, jednak przytrafiają się podczas procesu rekrutacji. 

Kandydatom zdarza ci się pójść do firmy, która im się nie spodoba. Mamy na to rozwiązanie, możemy je jednak wykorzystać dopiero po zaistniałym fakcie. Jeśli jesteś specjalistą w danym obszarze – zawsze przedstawiamy inne, podobne oferty a nawet możemy je dla Ciebie pozyskać, jeśli jesteś naprawdę wartościowym kandydatem.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest to, że konsultant nie uczestniczy w rozmowie rekrutacyjnej bezpośrednio w firmie  – musisz uważać co ustalasz z pracodawcą podczas spotkania. Pamiętaj, to czy zostaniesz zatrudniony, zależy wyłącznie od Ciebie.

Jeśli podejmiesz współpracę z agencją – zawsze trafiasz do wewnętrznej bazy (wyrażasz na to zgodę umieszczając stosowną klauzulę w CV). Może się zdarzyć, że rekruter będzie się z Tobą co jakiś czas kontaktował w przypadku, kiedy trafiają się nowe oferty – ciekawych firm, nowych projektów, dopasowane do twoich unikalnych umiejętności. Niektórzy kandydaci tego nie lubią, tym bardziej, że istnieje możliwość, że w jednym czasie współpracuje się z kilkoma agencjami. Co za tym idzie – telefon nie przestaje dzwonić. W takim przypadku, warto uprzedzić konsultanta i np. oznajmić, co jaki czas mógłby się skontaktować lub też ograniczyć możliwość kontaktowania się do przesyłania e-maili z propozycjami.

Brak informacji zwrotnej. Najgorsze co może się wydarzyć, szczególnie po rozmowie rekrutacyjnej na miejscu u pracodawcy. Wiele agencji ma z tym problem. My sami nie jesteśmy idealni pod tym kątem. Nasi konsultanci starają się dawać feedback po każdej rozmowie, także kandydatom, którzy nie byli finalnie na spotkaniu rekrutacyjnym w firmie pracodawcy. Zdarza się, że feedback następuje, ale po bardzo długim czasie. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że nasi klienci, w szczególności firmy wdrożeniowe, często nie posiadają w swoim zespole działu HR czy nawet rekrutera. Za rekrutacje odpowiedzialni są managerowie i właściciele, którzy w międzyczasie zajmują się przecież główną działalnością firmy – wdrażaniem systemów. W takim przypadku, warto po prostu upominać się konsultanta o informację, na jakim etapie jest rekrutacja. Na koniec jeszcze raz pragnę podkreślić – my jako PracBaza, nie uczestniczymy w spotkaniach rekrutacyjnych. Zdarza się, że również nie otrzymujemy informacji zwrotnej od naszego Klienta i nie wiemy, co mamy przekazać kandydatowi. Dlatego też, po każdym spotkaniu rekrutacyjnym, kontaktujemy się zarówno z kandydatem jak i pracodawcą. 

 

Wydaje się, że w samym procesie rekrutacji jest coraz mniej miejsca na innowacje. Dlatego też, należy szukać nowych rozwiązań w innych obszarach. W PracBaza korzystamy z dostępnych technologii, ale wiemy, że to relacje jakie tworzymy, a nie techniczne czynności, dają szansę na osiągnięcie sukcesu. Staramy się, aby współpraca z nami, na każdym etapie, od pierwszego kontaktu do pierwszego dnia w nowej pracy, była dla kandydata zarówno miłym, ale i cennym doświadczeniem. Doceniamy sugestie osób, z którymi się kontaktujemy, w jaki sposób możemy działać jeszcze sprawniej. Wielką radość sprawia nam, kiedy nasz kandydat wraca z informacją i dziękuje za owocną współpracę. To są właśnie takie momenty, kiedy dokładnie wiemy nie tylko co robimy, ale i w jakim celu. ????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *