ERP Konsultant ERP

Kim jest wdrożeniowiec systemów ERP?

Wdrożeniowiec systemów ERP – kim jest?


Wdrożeniowiec systemów ERP
zwany również Konsultantem ds. wdrożeń systemów ERP to osoba, której głównym zajęciem, jak sama nazwa wskazuje jest „wdrażanie”. W głównej mierze opiera się to na odpowiednim modyfikowaniu i dostosowywaniu systemu informatycznego do potrzeb Klienta. Sam system informatyczny składa się z tzw. modułów.

Wdrożeniowiec ERP to specjalista, najczęściej w jednej lub kilku dziedzinach bezpośrednio połączonych z obszarem biznesu a jego zadanie polega na konfigurowaniu systemu tak, aby zwiększyć efektywność pracy na konkretnym stanowisku i/lub obszarze w danej firmie. Wiedza techniczna jest niezbędna, aby przeprowadzić tak zwaną analizę przedwdrożeniową w przedsiębiorstwie, dla którego wdrażany jest system ERP. Umiejętność dokonywania szczegółowej analizy wymagań złożonych procesów biznesowych – identyfikowanie, interpretowanie oraz projektowanie odpowiednich rozwiązań systemowych stanowi kluczową kompetencję, jaką powinien charakteryzować się Specjalista ds. wdrożeń systemów ERP. Krótko mówiąc, na początkowym etapie cyklu wdrożenia, nasz konsultant staje się pewnego rodzaju doradcą biznesowym – analizuje istniejące procesy w firmie, usprawnienia je a także proponuje własne rozwiązania. Procesy te dotyczą wszystkich najważniejszych obszarów działających w firmie tj. produkcji, logistyki, księgowości, kadr i płac, dystrybucji, sprzedaży.

Innym, nie mniej ważnym obowiązkiem Konsultanta systemów ERP jest praca przy „helpdesku”. Dotyczy to wsparcia Klienta w momencie wystąpienia problemów z systemem, następnie zdiagnozowaniu tych usterek a finalnie dostarczeniu ich rozwiązania. Poza tym, Wdrożeniowiec ERP ma za zadanie pełnić rolę szkoleniowca – jednym z jego istotnych zadań na stanowisku jest przeszkolenie użytkowników z obsługi danego systemu ERP.

Twardą umiejętnością Wdrożeniowca ERP jest umiejętność konfigurowania baz danych, np. przy użyciu języka SQL, na których oparte są systemy ERP. Opracowywanie dokumentacji technicznej oraz tworzenie raportów to również zadania, które w czasie wdrożenia wykonuje Konsultant.

Podsumowując, Specjalista ds. wdrożeń musi wykazać się wachlarzem umiejętności, aby móc z sukcesem pracować i wdrażać systemy ERP dla małych firm czy też dużych przedsiębiorstw. Wynika to z tego, że Konsultant wdrożeniowy na każdym etapie procesu wdrożenia, ma określone zadania do wykonania i powinien umieć się odnaleźć w każdej roli. Swoją przygodę z wdrożeniem rozpoczyna jako Doradca Biznesowy, następnie staje się Analitykiem/Specjalistą ds. technicznych z danej branży, przechodząc płynnie w rolę Serwisanta a na Szkoleniowcu kończąc. Może się wydawać, że ciężko być takim „Specjalistą od wszystkiego”, jednak tak naprawdę jest to praca dająca bardzo duże możliwości rozwoju oraz dająca możliwość wykorzystania swoich wszechstronnych zdolności. Mówi się, że praktyka czyni mistrza a różnorodność zadań na tym stanowisku gwarantuje, że nie jest to praca nudna, a każdy kolejny dzień wdrożenia, może przynieść nowy ciekawy problem do rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *